Polski Ład – co z niego wynika dla użytkownika urządzeń fiskalnych?

Zmiana nr 1 

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na urządzeniach fiskalnych (kasach i drukarkach fiskalnych, ONLINE i starszego typu) będą musieli umożliwić klientom płatności bezgotówkowe.  

Mówi o tym Art. 22 pkt 2 Polskiego Ładu, który dodaje artykuł do ustawy Prawo przedsiębiorców i brzmi: 

„Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794 i 1639 oraz z 2021 r. poz. 355 i 1598)”.

Czym jest instrument płatniczy?

W cytowanym wyżej zapisie pada nazwa „instrument płatniczy”. Co to dokładnie oznacza?

W rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych instrument płatniczy to: „zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego”

Jak przedsiębiorca może realizować obowiązek płatności bezgotówkowych?

Jak zatem wynika z zapisów Polskiego Ładu przedsiębiorca nie musi kupować/wynajmować terminala płatniczego do zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych. Ten rodzaj płatności może on wdrożyć w innej formie.

Można zaoferować klientom płatności bezgotówkowe za pomocą:

  • karty płatniczej
  • przelewów elektronicznych
  • płatności mobilnych
  • czeków.

Skutki niedopełnienia obowiązku

Kary nie wydają się specjalnie dotkliwe. Jeżeli przedsiębiorca nie spełni obowiązku płatności bezgotówkowych nie będzie mógł:

  • skorzystać z możliwości otrzymania zwrotu nadwyżki podatku VAT w terminie przyśpieszonym (25 dni zamiast 60)
  • zastosować kwartalnego rozliczania VAT i będzie musiał stosować miesięczne okresy rozliczeniowe.

Zmiana nr 2

Oprócz obowiązku płatności bezgotówkowych, przedsiębiorca będzie musiał zintegrować kasy ONLINE z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących.

Ten obowiązek wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

Integracja kasy ONLINE z terminalem płatniczym może nastąpić za pomocą połączenia kablowego lub radiowego ( np. WiFi, Bluetooth), ale komunikacja musi się odbywać po protokole ECR-EFT

Obowiązek ten dotyczy tylko przedsiebiorców korzystających z kas ONLINE.

Drukarki fiskalne nie muszą być zintegrowane z terminalem płatniczym

Z tego obowiązku wyłączeni są przedsiębiorcy korzystający z drukarek fiskalnych ONLINE. Na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

Kary za brak integracji kasy ONLINE i terminala

Za brak integracji kasy ONLINE z terminalem płatniczym naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości 5.000 zł. 

Terminale płatnicze a protokół  ECR-EFT

Nie każdy terminal płatniczy ma protokół ECR-EFT lub odpowiedni interfejs do połączenia z kasą ONLINE. Szczegółowe informacje o współpracy terminali z kasami ONLINE można uzyskać na stronie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego